Ara
  • Editör

Yapıcı Ebeveyn Atölyesi

En son güncellendiği tarih: Kas 17

Aile Olmayı Sevdim, seviyorum...

Buradan başlamak gerek. Ebeveynlerin önce kendi arasında bir uyum oluşmalı ki aile olarak da uyum içerisinde bir yaşam sürelim. 'Uyum' kelimesini lütfen aynı pencereden aynı manzaraya bakmak, tek tip düşünmek, çocuğun anne ve babanın her isteğine evet demesi vb. normaliteden sapmış haller ile karıştırmamaya özen gösterelim.


Uyum; farklılıkları birbirini geliştirici formatta birleştirebilme ve saygı ile yaşama gücüdür.

Dünyanın diline dolanıp kalmış olan 'biz' kelimesinin realitik halidir. Yapıcı ebveyn Atölyesi dedik adına ama nedense ebeveyne gelemeden anne-baba iletişimi üzerine konuşuyoruz. Sebebi yukarıda da yazdığım gibi aşikar; bu atölye öncelikle anne-baba iletişimini yeniden kurgulamaktadır.
Size evrenin bir emaneti olarak gelmiş o minicik bireyin bundan sonraki hayatındaki hissedişlerde ne kadar önemli bir rolünüz olduğunu biliyor musunuz?

-Okula gidene kadar

-Okul dönemi

-İş hayatı

-Evlilik hayatı

-Ebeveyn halleri hatta yaşlılığı... Yaşam boyu yapacaklarında (yükseliş/yıkım) başlangıç siz olacaksınız. Ne yaptığınızı dahi bilmeden ona bıraktığınız miraslar ile o da çoğu zaman ne yaptığını bilmeden yapacak! Şayet bilinçli bir şekilde yaşanmadıysa süreç.


'Yapıcı Ebeveyn Atölyesi' 0-6 yaş arası çocuğun bulunduğu ailelere 'bilinç' 'farkındalık' kazandırarak 'kendinden emin ve yapıcı' 'doğal' 'samimi' ilişkiler geliştirmesi ve ebeveynin çocuğunun yaşamına ekeceği tohumlar ile oluşması hedeflenen bahçenin çocuğun da doğuştan gelen marifet ve bizden daha derin hissettiği yüreğine göre kurgulanması konusunda yol gösterici bir atölye çalışmasıdır.


Açık yüreklilikle yazmalıyız ki; biz bu atölyeyi 'ebeveynlerin' çocuklarına borcu olarak görüyor ve bizlerde bu sorumlulukla işliyoruz.

Neyi söylemeli, ne kadar, nasıl?

Çocuğumuz ile iletişimde otorite ve sevgi dağılımı nasıl yaşanmalı?

Çocuğumuzun geçmişine baktığı vakit; hatıralarında neler birikmiş olmalı?

Biz ne hayal ediyoruz, o ne istiyor?

Kimin dediği olmalı?

Hangimiz daha inatçı; çocuğumuz mu, biz mi.... bu vb. sorulardan en az üç tanesi dönüyorsa zihninizde doğru bir atölye çalışması içinde yer alıyorsunuz.


Uygulayıcı : Burçin Alpacar ARDA

Atöye Tarihi : Uygulayıcı ve katılımcı arasında karşılıklı görüşülerek planlanacaktır.

Türü : Online, dilediğiniz yerde/Bireysel veya maksimum 5 kişilik gruplar ile

Termin : Toplam 4 hafta

Katılım Bed. : Bilgilendirme mailinde belirtilecektir.

İrtibat : info@neselihayatlar.com

15 görüntüleme